Navigate back to the homepage

Kurs Dotyczący Wprowadzenia do Decentralizacji Systemów Informatycznych oraz Bankowości

Tomasz Waszczyk
December 8th, 2022 · 4 min read

Kurs „(Bezpieczne) Inwestowanie w kryptowaluty”

SII - Kurs Online Inwestuj w kryptowaluty

Celem kursu jest przybliżenie tematyki cyfrowych aktywów i kryptowalut wszystkim osobom, które stały dotychczas obok tej „rewolucji w świecie finansów”. Temat nie jest banalny, a technologia szybko się zmienia, dlatego też zależało nam, aby jego twórcą był praktyk i aktywny inwestor oraz zawierał liczne przykłady, dzięki czemu był maksymalnie przystępny nawet dla osób kompletnie początkujących. Wierzymy, że udało się to osiągnąć, dlatego kurs kierujemy do każdego kto chce zrozumieć i odpowiedzieć sobie na pytanie „o co chodzi w tych kryptowalutach”.

Więcej szczegółów dotyczących kursu

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych: Startujemy ze sprzedażą kursu on-line „Inwestowanie w kryptowaluty”

Polecany kurs, ściśle techniczny w języku angielskim (nieodpłatny)

Głównym celem nagrania przeze mnie kursu było pokazanie w sposób obiektywny zmieniającą się rzeczywistość, w której cyfrowe technologie mają coraz to większy wpływ na jakość życia człowieka. Zachodzące zmiany w otoczeniu każdego z nas (bez wyjątku) mają istotny wpływ na wiele sfer codziennego życia, od ekonomicznego po prywatne włącznie.

Naturalnie nie byłbym sobą, gdybym nie rozpoczął kursu od wprowadzenia, gdzie pokazuję głębokie historyczne umocowanie zachodzących obecnie przemian zarówno ekonomicznych, jak również społecznych na masową skalę. Mikołaj Kopernik już w roku 1519 zauważył i opisał w swoim dziele “Traktat o monetach” (Tractatus de monetis), konsekwencje jakie są związane z nadmierną podażą pieniądza. W momencie, kiedy nakreśliłem kontekst historyczny w kursie, mogłem spokojnie przejść do omówienia stanu obecnych gospodarek na całym świecie. To co uważam za bardzo wartościowe w kursie, jest ilość odnośników źródłowych z którymi osoba oglądająca może się zapoznać. Było dla mnie bardzo istotnym, aby umożliwić audytorium weryfikację danych, które przedstawiam na coraz to kolejnym slajdzie. Po przedstawieniu danych makroekonomicznych wielu gospodarek uznałem, że dobrym momentem jest przedstawienie podstaw działania rozproszonych rejestrów oraz podstawowych zasad dotyczących bezpiecznego obchodzenia się z portfelami. Podczas kursu w wielu momentach podkreślałem jak ważne jest bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, dlatego chciałbym zachęcić do zainteresowania się systemami operacyjnymi z rodziny Linux, których jestem wielkim fanem. W podsumowaniu kursu wspominam o militarnym kontekście technologii rozproszonych rejestrów, którą przedstawiam jako (potencjalnie) nową gałąź gospodarek czyli ekonomię cyfrowych platform na których obowiązującym środkiem płatniczym jest prywatna waluta.

Uważam, że nagrany przeze mnie kurs jest wartościowym wprowadzaniem do poradzenia sobie z jakże szybko zachodzącymi procesami ekonomicznymi. Ze względu na złożoność przedstawionych treści byłem zmuszony upraszczać, jednakże świat protokołów wynagradza ciekawość świata i mozolną pracę, dlatego głęboko wierzę, że owe uproszczenia zostaną mi wybaczone przez osoby oglądające. Natomiast niejasności i zawiłości czy to klucza prywatnego, czy źródła inflacji, wzbudzą ciekawość audytorium a zaraz za nią postawę proaktywną, która przyczyni się do głębszego zrozumienia obecnych globalnych przemian.

SZAP - zaabsorbowanie pracą



Obierz kurs na… cyfrowe aktywa

Blockchain od kilku lat elektryzuje świat finansów i powiązaną z nim część branży informatycznej. Zwany inaczej łańcuchem bloków, stanowi zdecentralizowaną bazę danych o architekturze peer-to-peer (czyli taką, w której wszystkie węzły mają te same uprawnienia). Blockchain nie potrzebuje komputerów centralnych ani głównego miejsca przechowywania danych - wszystko jest tu rozproszone, dzięki czemu bardzo bezpieczne i nie do zhakowania przez współczesne komputery. System jest dostępny dla każdego, a realizowane w nim transakcje pozostają jawne, choć użytkownicy są anonimowi.

Technologię łańcucha bloków wykorzystuje się coraz powszechniej nie tylko w świecie finansów, ale także w handlu surowcami i innymi zasobami, a nawet w administracji publicznej. Blockchain sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczą się szybkość, bezpieczeństwo i duża wydajność. Zaczęło się jednak (i trwa!) w 2009 roku od bitcoina, czyli legendarnej już kryptowaluty. Zdecentralizowane bazy danych znajdą zapewne zastosowanie w internecie rzeczy, na giełdzie, w systemach przechowujących wrażliwe dane (na przykład medyczne, notarialne, księgowe) czy w branży energii odnawialnej, gdzie dzięki blockchainowi możliwe będzie sprzedawanie energii przez prosumentów konsumentom bez pośrednictwa wielkich firm energetycznych.

Blockchain. Kurs video. Cyfrowa ewolucja w świecie finansów

Więcej: Blockchain. Kurs video. Cyfrowa ewolucja w świecie finansów

Z biegiem czasu kurs będzie udostępniany w największych sieciach dystrybucyjnych w Polsce. Aktualnie Kurs można znaleźć na:

  1. Platformie Videopoint

  2. Platformie Ebookpoint.pl

  3. Platformie Onepress.pl

  4. Platformie Allegro.pl



Rok 2008 dla świata finansów okazał się rokiem przełomowym który obnażył słabości tzw. pieniądza fiducjarnego którego początki sięgają roku 1971 kiedy FED w Stanach Zjednoczonych zrezygnował z waluty opartej na standardzie złota. Po roku 2008 i opublikowanym white paper napisanym przez nieznanego Satoshi Nakamato zaczęła rozwijać się technologia rozproszonego rejestru, technologa blockchain.

W roku 2020 ekosystem cyfrowych aktywów jest na tyle rozwinięty, że fundacja CFA (ludzi zawodowo zajmująca się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi) postanowiła rozszerzyć swój prestiżowy certyfikat na całym świecie, właśnie o analizę cyfrowych aktywów. W moim kursie chciałbym skupić się na omówieniu ekonomicznego tła powstania systemów peer-to-peer, przez przekazanie schematów myślowych i inspiracji w jaki sposób analizować fundamentalnie tego typu projekty, aby ustrzec się przed oszustwem których jest bardzo dużo. Aktualnie mamy tysiące projektów, dlatego znaleźć ten wartościowy już dzisiaj nie jest łatwo a uświadommy sobie, że jesteśmy przed masową adopcją, przy procesie szukania wartościowego projektu poruszę takie między innymi takie zagadnienia jak: model biznesowy, tokenomika danej waluty/tokenu/coina, protokoły które aktualnie warto obserwować (potencjalnie, jeśli dany projekt chce się integrować z odpowiednim protokołem może być ważnym czynnikiem), zespół programistów, jak rzetelnie sprawdzić realne umiejętności zespołu który realizuje dany pomysł i tym podobne. Bardzo istotnym trendem jest DeFi (zdecentralizowane finanse) jest to przeniesienie usług finansowych jakie znamy dzisiaj (tak naprawdę to nie przeniesienie a znacznie więcej) i podczas kursu omówię i pokażę jak już dzisiaj można założyć sobie lokatę, wziąć pożyczkę czy nawet pożyczek udzielać innym użytkownikom sieci Ethereum bez wychodzenia z domu w sposób w pełni transparentny.

Bardzo ważnym zagadnieniem a pomijanym jest bezpieczeństwo zakupu jak również przechowywania nabytych już tokenów, musimy być świadomi, że nierzadko zdarza się, że osoba nieobeznana z technologią po zakupie traci środki z powodu niedotrzymania higieny przechowywania cyfrowych tokenów. Podczas kursu omówię jak ustrzec się przed kradzieżą oraz poruszę kwestię rodzai portfeli jakie aktualnie mamy dostępne:

  • Historia rozwoju poszczególnych gospodarek
  • Cykl kredytowy
  • Portfele “custodialne”
  • Portfele “non-custodialne”
  • Portfele oparte o inteligentny kontrakt, architekturę, sposób działania
  • Jaką rolę odgrywa giełda i jakie niesie ze sobą ryzyko
  • Portfele papierowe, rodzaje, higiena korzystania z nich
  • Portfele sprzętowe, rodzaje, higiena korzystania z nich
  • Jak widzimy samych rodzajów portfeli mamy parę, dlatego chciałbym pod koniec kursu poruszyć ten krytyczny temat bezpieczeństwa, kiedy i w jaki sposób z danego portfela korzystać, oraz wady i zalety poszczególnych rozwiązań. W ostatnich minutach kursu przedstawię swoją opinię jak rynek zdecentralizowanych systemów zacznie się rozwijać w najbliższych latach i jakimi zagadnieniami warto się zainteresować, aby na tych przemianach skorzystać a nie zostać w tyle za już nieuniknioną cyfryzacją finansów.


Każdy ma swoje Westerplatte, i Ty, i ja.

Moim Westerplatte w roku 2020 jest zrobienie kursu o świecie cyfryzacji i protokołów który będzie punktem odniesienia dalszych rozważań.

Coffee time

Szanowny Czytelniku, jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy dla Ciebie i chcesz abym pił (i pisał dalej) dobrą kawę, którą bardzo lubię, zapraszam do zakupienia ⚡ mi takowej ;-)

More articles from waszczyk.com

dApp Staking - jak może wyglądać praca programista w niedalekiej przyszłości

Ewolucja pracy programisty do modelu "Build to Earn"

January 31st, 2022 · 1 min read

Rustic Introduction into Substrate Framework - Syntax and Design Patterns

In other languages simple things are easy and complex things are possible, in Rust simple things are possible and complex things are EASY…

March 20th, 2021 · 3 min read
© 2020–2024 waszczyk.com
Link to $https://twitter.com/tomaszwaszczykLink to $https://github.com/tomaszwaszczykLink to $https://instagram.com/tomasz_waszczykLink to $https://www.linkedin.com/in/tomaszwaszczyk