Szybki wpis 2017

31.05

 
21.05

 
13.05

“Toksyczna miłość rodziców” – kazanie Księdza Adama
Karol Winiarek
Podczas prezentacji zwracać uwagę na rzeczy nieprzewidziane jak np. osoba naprawiająca klimatyzację.
Teoria trzech mózgów.
mózg limbiczny
poziomy wartości Gravesa
Stephen King
Budować z czasu piramidę tzn.  z dni miesiące, z miesięcy lata itp. i sprawdzać postępy pracy!!!!!!
http://chomikuj.pl/goha66622/zachomikowane/Poziomy+Warto*c5*9bci+Gravesa,3634192874.mp3(audio)
8.05
Polski “ekspert i inwestor Bitcoin” – “Jest wiele miesięcy w świecie kryptowalut kiedy 10% miesięcznie to tyle co splunąć” – cytat..
2.05 

 
 
18.04
Message to @GoldmanSachs Shareholders. This is what happens when a Bank pretends its not in the business of making money and Management stop hiring people based on their ability to make money, reward mediocrity not merit and politicize HR in order to fill production roles with Social Justice Warriors (SJWs) who then constantly fight the market tape with emotions and who are always the wrong side of the Trump trade. The front line producers cease to have the ability to be objective, to make money for the firm and for shareholders and spend half their week in ridiculous diversity meetings that have nothing to do with making money and returning money to shareholders. Unless they change their hiring policies and go back to the hiring practices of the last 3 previous cycles, they wont be able to take advantage of any favorable regulatory changes that the current Government may provide the industry. They need to re-organize HR from the top down, hiring policies need to change quickly and they need to hire senior aggressive trading talent globally and do it very quickly. Otherwise the stock is capped in the Medium and Long Term.

https://en.wikipedia.org/wiki/Social_justice_warrior
14.04
Żadne drzewo nie jest mocne ani odporne na burze, jeżeli często nie wstrząsają nim wichury, i właśnie pod nękającym naporem burzy nabiera siły i jeszcze mocniej korzeniami utwierdza się w ziemi. Słabe są drzewa, które wzrosły na słonecznych dolinach.
Seneka
21.03

 
19.03


 
2102

 
1202
1002
CNN – jest lewicowy neguje rzeczywistość, protest a zamieszki nie mówi prawdy

11 Work hard and do not be lazy. Serve the Lord with a heart full of devotion.
12 Let your hope keep you joyful, be patient in your troubles, and pray at all times.
13 Share your belongings with your needy fellow Christians, and open your homes to strangers.
14 Ask God to bless those who persecute you – yes, ask him to bless, not to curse.
15 Be happy with those who are happy, weep with those who weep.
16 Have the same concern for everyone. Do not be proud, but accept humble duties. Do not think of yourselves as wise.
17 If someone has done you wrong, do not repay him with a wrong. Try to do what everyone considers to be good.
 

http://www.biblestudytools.com/gnta/romans/passage/?q=romans+12:11-17
2201
Zwrócili na to uwagę eksperci Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. W opinii przygotowanej przez naukowców dla MEN czytamy m.in: „Wśród osiągnięć z edukacji polonistycznej ucznia w obszarze ‚Osiągnięcia’ w zakresie słuchania wymienia się takie, które pokazują, że uczeń ma rozwinąć predyspozycje do słuchania w sposób służący podporządkowaniu się innym. W zakresie edukacji polonistycznej nie przewiduje się dyskusji, negocjacji (…)”. Eksperci zauważają też, że „dziecko nie jest kreatorem i twórcą kultury, a tylko „wćwicza się” w przewidziane umiejętności zgodnie z założeniami transmisji kulturowej. (…)”.
 
0401