Navigate back to the homepage

Kurs dotyczący wstępu do decentralizacji systemów informatycznych oraz bankowości

Tomasz Waszczyk
June 14th, 2020 · 2 min read

Rok 2008 dla świata finansów okazał się rokiem przełomowym który obnażył słabości tzw. pieniądza fiducjarnego którego początki sięgają roku 1971 kiedy FED w Stanach Zjednoczonych zrezygnował z waluty opartej na standardzie złota. Po roku 2008 i opublikowanym white paper napisanym przez nieznanego Satoshi Nakamato zaczęła rozwijać się technologia rozproszonego rejestru, technologa blockchain.

W roku 2020 ekosystem cyfrowych aktywów jest na tyle rozwinięty, że fundacja CFA (ludzi zawodowo zajmująca się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi) postanowiła rozszerzyć swój prestiżowy certyfikat na całym świecie, właśnie o analizę cyfrowych aktywów. W moim kursie chciałbym skupić się na omówieniu ekonomicznego tła powstania systemów peer-to-peer, przez przekazanie schematów myślowych i inspiracji w jaki sposób analizować fundamentalnie tego typu projekty, aby ustrzec się przed oszustwem których jest bardzo dużo. Aktualnie mamy tysiące projektów, dlatego znaleźć ten wartościowy już dzisiaj nie jest łatwo a uświadommy sobie, że jesteśmy przed masową adopcją, przy procesie szukania wartościowego projektu poruszę takie między innymi takie zagadnienia jak: model biznesowy, tokenomika danej waluty/tokenu/coina, protokoły które aktualnie warto obserwować (potencjalnie, jeśli dany projekt chce się integrować z odpowiednim protokołem może być ważnym czynnikiem), zespół programistów, jak rzetelnie sprawdzić realne umiejętności zespołu który realizuje dany pomysł i tym podobne. Bardzo istotnym trendem jest DeFi (zdecentralizowane finanse) jest to przeniesienie usług finansowych jakie znamy dzisiaj (tak naprawdę to nie przeniesienie a znacznie więcej) i podczas kursu omówię i pokażę jak już dzisiaj można założyć sobie lokatę, wziąć pożyczkę czy nawet pożyczek udzielać innym użytkownikom sieci Ethereum bez wychodzenia z domu w sposób w pełni transparentny.

Bardzo ważnym zagadnieniem a pomijanym jest bezpieczeństwo zakupu jak również przechowywania nabytych już tokenów, musimy być świadomi, że nierzadko zdarza się, że osoba nieobeznana z technologią po zakupie traci środki z powodu niedotrzymania higieny przechowywania cyfrowych tokenów. Podczas kursu omówię jak ustrzec się przed kradzieżą oraz poruszę kwestię rodzai portfeli jakie aktualnie mamy dostępne:

  • Historia rozwoju poszczególnych gospodarek
  • Cykl kredytowy
  • Portfele “custodialne”
  • Portfele “non-custodialne”
  • Portfele oparte o inteligentny kontrakt, architekturę, sposób działania
  • Jaką rolę odgrywa giełda i jakie niesie ze sobą ryzyko
  • Portfele papierowe, rodzaje, higiena korzystania z nich
  • Portfele sprzętowe, rodzaje, higiena korzystania z nich
  • Jak widzimy samych rodzajów portfeli mamy parę, dlatego chciałbym pod koniec kursu poruszyć ten krytyczny temat bezpieczeństwa, kiedy i w jaki sposób z danego portfela korzystać, oraz wady i zalety poszczególnych rozwiązań. W ostatnich minutach kursu przedstawię swoją opinię jak rynek zdecentralizowanych systemów zacznie się rozwijać w najbliższych latach i jakimi zagadnieniami warto się zainteresować, aby na tych przemianach skorzystać a nie zostać w tyle za już nieuniknioną cyfryzacją finansów.


Każdy ma swoje Westerplatte, i Ty, i ja.

Moim Westerplatte w roku 2020 jest zrobienie kursu o świecie cyfryzacji i protokołów który będzie punktem odniesienia dalszych rozważań.

More articles from waszczyk.com

Surveillance capitalism is the business of taking people’s data

What’s in it for me? Discover how Google and Facebook are getting rich off of your data.

May 22nd, 2020 · 14 min read

About Me

落后就要挨打 - If you are backward you will take a beating.

May 20th, 2020 · 4 min read
© 2020 waszczyk.com
Link to $https://twitter.com/pantarheiplLink to $https://github.com/tomaszwaszczykLink to $https://instagram.com/tomasz_waszczykLink to $https://www.linkedin.com/in/tomaszwaszczyk