Obierz kurs na… cyfrowe aktywa
Blockchain od kilku lat elektryzuje świat finansów i powiązaną z nim część branży informatycznej. Zwany inaczej łańcuchem bloków, stanowi zdecentralizowaną bazę danych o architekturze peer-to-peer (czyli taką, w której wszystkie węzły mają te same uprawnienia). Blockchain nie potrzebuje komputerów centralnych ani głównego miejsca przechowywania danych - wszystko jest tu rozproszone, dzięki czemu bardzo bezpieczne i nie do zhakowania przez współczesne komputery. System jest dostępny dla każdego, a realizowane w nim transakcje pozostają jawne, choć użytkownicy są anonimowi.
Technologię łańcucha bloków wykorzystuje się coraz powszechniej nie tylko w świecie finansów, ale także w handlu surowcami i innymi zasobami, a nawet w administracji publicznej. Blockchain sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczą się szybkość, bezpieczeństwo i duża wydajność. Zaczęło się jednak (i trwa!) w 2009 roku od bitcoina, czyli legendarnej już kryptowaluty. Zdecentralizowane bazy danych znajdą zapewne zastosowanie w internecie rzeczy, na giełdzie, w systemach przechowujących wrażliwe dane (na przykład medyczne, notarialne, księgowe) czy w branży energii odnawialnej, gdzie dzięki blockchainowi możliwe będzie sprzedawanie energii przez prosumentów konsumentom bez pośrednictwa wielkich firm energetycznych.

Więcej: Blockchain. Kurs video. Cyfrowa ewolucja w świecie finansów
Z biegiem czasu kurs będzie udostępniany w największych sieciach dystrybucyjnych w Polsce. Aktualnie Kurs można znaleźć na:
Rok 2008 dla świata finansów okazał się rokiem przełomowym który obnażył słabości tzw. pieniądza fiducjarnego którego początki sięgają roku 1971 kiedy FED w Stanach Zjednoczonych zrezygnował z waluty opartej na standardzie złota. Po roku 2008 i opublikowanym white paper napisanym przez nieznanego Satoshi Nakamato zaczęła rozwijać się technologia rozproszonego rejestru, technologa blockchain.
W roku 2020 ekosystem cyfrowych aktywów jest na tyle rozwinięty, że fundacja CFA (ludzi zawodowo zajmująca się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi) postanowiła rozszerzyć swój prestiżowy certyfikat na całym świecie, właśnie o analizę cyfrowych aktywów. W moim kursie chciałbym skupić się na omówieniu ekonomicznego tła powstania systemów peer-to-peer, przez przekazanie schematów myślowych i inspiracji w jaki sposób analizować fundamentalnie tego typu projekty, aby ustrzec się przed oszustwem których jest bardzo dużo. Aktualnie mamy tysiące projektów, dlatego znaleźć ten wartościowy już dzisiaj nie jest łatwo a uświadommy sobie, że jesteśmy przed masową adopcją, przy procesie szukania wartościowego projektu poruszę takie między innymi takie zagadnienia jak: model biznesowy, tokenomika danej waluty/tokenu/coina, protokoły które aktualnie warto obserwować (potencjalnie, jeśli dany projekt chce się integrować z odpowiednim protokołem może być ważnym czynnikiem), zespół programistów, jak rzetelnie sprawdzić realne umiejętności zespołu który realizuje dany pomysł i tym podobne. Bardzo istotnym trendem jest DeFi (zdecentralizowane finanse) jest to przeniesienie usług finansowych jakie znamy dzisiaj (tak naprawdę to nie przeniesienie a znacznie więcej) i podczas kursu omówię i pokażę jak już dzisiaj można założyć sobie lokatę, wziąć pożyczkę czy nawet pożyczek udzielać innym użytkownikom sieci Ethereum bez wychodzenia z domu w sposób w pełni transparentny.
Bardzo ważnym zagadnieniem a pomijanym jest bezpieczeństwo zakupu jak również przechowywania nabytych już tokenów, musimy być świadomi, że nierzadko zdarza się, że osoba nieobeznana z technologią po zakupie traci środki z powodu niedotrzymania higieny przechowywania cyfrowych tokenów. Podczas kursu omówię jak ustrzec się przed kradzieżą oraz poruszę kwestię rodzai portfeli jakie aktualnie mamy dostępne:
…
- Historia rozwoju poszczególnych gospodarek
- Cykl kredytowy
- Portfele “custodialne”
- Portfele “non-custodialne”
- Portfele oparte o inteligentny kontrakt, architekturę, sposób działania
- Jaką rolę odgrywa giełda i jakie niesie ze sobą ryzyko
- Portfele papierowe, rodzaje, higiena korzystania z nich
- Portfele sprzętowe, rodzaje, higiena korzystania z nich
- Jak widzimy samych rodzajów portfeli mamy parę, dlatego chciałbym pod koniec kursu poruszyć ten krytyczny temat bezpieczeństwa, kiedy i w jaki sposób z danego portfela korzystać, oraz wady i zalety poszczególnych rozwiązań. W ostatnich minutach kursu przedstawię swoją opinię jak rynek zdecentralizowanych systemów zacznie się rozwijać w najbliższych latach i jakimi zagadnieniami warto się zainteresować, aby na tych przemianach skorzystać a nie zostać w tyle za już nieuniknioną cyfryzacją finansów.
…
Każdy ma swoje Westerplatte, i Ty, i ja.
Moim Westerplatte w roku 2020 jest zrobienie kursu o świecie cyfryzacji i protokołów który będzie punktem odniesienia dalszych rozważań.