Savoir Vivre

http://www.dobre-maniery.com/savoir-vivre-porady.htm
Przed spotkaniem należy potwierdzić, że się pamięta i będzie na czas!
Po spotkaniu podziękować, że miało się przyjemność porozmawiać.
Jeśli dostaję długiego maila a chcę pokazać szacunek dobrze nie mając czasu, jest odpisać “Dziękuję za wiadomość, odpiszę do X dni.” I ta osoba wie, że wiadomość jest dostarczona i jest usunięty “efekt zawieszenia”.

Czy kobieta zawsze siada z prawej strony swojego partnera?

Pytanie to pojawiło się w związku z komentarzem Pana Przemysława. Oto jego wypowiedź:
„Panie doktorze, nawiązując do tego, że prawie każdy element etykiety ma swoje logiczne uzasadnienie, chciałbym zapytać, skąd zasada, że partnerka siada po prawej stronie partnera? Mąż i żona nie siedzą obok siebie, lecz naprzeciwko, co – jak rozumiem – wynika z tego, że po to bierze się udział w życiu towarzyskim, aby nawiązywać kontakt z innymi ludźmi (tymi, którzy siedzą dookoła nas). Dlaczego w przypadku par niebędących małżeństwem ta zasada jest inna?”
To nie jest do końca tak, że na przyjęciu kobieta zawsze siada obok partnera, z którym przyszła (oprócz małżeństw, które powinno się sadzać naprzeciwko siebie) i że małżeństwa zawsze sadza się naprzeciwko siebie.
Tak się dzieje, gdy wszystkich traktuje się równorzędnie, a więc nie stosuje się procedencji. Gdy zastosuje się procedencję rzadko kiedy te zasady zostają zrealizowane. Załóżmy, że gośćmi honorowymi są narzeczeni. Ona zostanie, według zasad procedencji, usadzona po prawej stronie gospodarza, a on po prawej stronie gospodyni (gospodarze będą siedzieć według usadzenia angielskiego na końcach stołu naprzeciwko siebie, albo, według usadzenia francuskiego, po środku stołu naprzeciwko siebie. Druga para (druga według zasad procedencji) nie będąca również małżeństwem zostanie usadzona w ten sposób: ona po lewej stronie gospodarza, on po lewej stronie gospodyni itd.
Nie ma takiej ogólnej dogmatycznej zasady (jest tylko w odniesieniu do narzeczonych i małżeństw, które są do kilku miesięcy po ślubie), ze należy pary usadzać obok siebie.
Zasada ogólna mówi tutaj, że należy (jeżeli gości nie usadza się według zasad procedencji) usadzić ich tak żeby najlepiej się bawili i najmilej spędzali czas. Zakłada się, po prostu, że osoby, które przyszły w parach niemałżeńskich chcą być ze sobą i najlepiej czują się w swoim towarzystwie, ale to założenie jest tylko wskazówka, którą realizujemy, gdy nie mamy innych danych na temat tych ludzi. Jeżeli ich znamy i wiemy, że są już ze sobą całe lata traktujemy ich jak małżeństwo.
Wszystkie pary sadzamy obok siebie na balach, tak by obcy mężczyźni wiedzieli, którego pana poprosić o zgodę na zatańczenie z daną panią.
Jest też założenie, że przy stole (i tylko przy stole) partnerką mężczyzny jest kobieta siedząca po jego prawej stronie. Takie usadzenie powoduje, że mężczyzna łatwiej tej kobiecie może usłużyć i łatwiej mu ją zabawiać (prawa strona jest sprawniejsza).
 
Charyzma – co to właściwie jest…
 


https://pl.wikipedia.org/wiki/Precedencja_w_Polsce 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Precedencja_w_Stanach_Zjednoczonych