Autoprezentacja

Wywiad:
 https://waszczyk.com/wywiad/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Tymochowicz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Debata_oksfordzka

 


Karol Modzelewski – Stand up
http://fabrykamowpl.shoparena.pl/
https://www.youtube.com/results?search_query=Jerzy+Zientkowski
 
Jak mówić podczas prezentacji:

  1. Nie wywyższać się podczas prezentacji, nie udawać alfy i omegi
  2. Nie mówić: okej, dobrze lecimy, może dla was wydawać się dziwne, rynek to jest rynek, troche, troszkę zatrzymać, osoba która się bawi, fajna nie fajna można się pogubić, no i, ileś tam, z kim mam do czynienia i z co wy chcecie, jeden wie tyle drugi wie tyle,
  3. Mówić spokojnie i spójnie
  4. Nie odpowiadać ciągle na pytania podczas prezentacji – mówić prezentację a pytania na koniec.

 
 
 

W CZYM CI POMOŻE POZYTYWNE NASTAWIENIE?

Zawsze, gdy zbliża się termin realizacji celu (lub termin, w którym z tej realizacji mam się wyspowiadać) czuję lekki niepokój. Tym razem niepokój jest większy, bo przed arcy-celem, roboczo zwanym KIERATEM, okazało się, że mam pękniętego buta. Zaciskam więc zęby, przekonuję się, że pęknięcie nie jest straszne i że zabawa będzie lepsza. Pozytywne nastawienie jest tym, czego mi potrzeba. Nie tylko podczas biegania.

Stres przed wystąpieniami publicznymi związany jest głównie z obecnością publiczności. O tym, że publiczności nie musisz się bać pisałem w poniedziałek. Przed prezentacją w Twojej głowie kotłować mogą się najróżniejsze myśli: A co, jeśli mi nie wyjdzie?, Co się stanie, jeśli popełnię błąd?. Im bliżej rozpoczęcia wystąpienia, tym bardziej się nakręcasz. Negatywne myśli wypełniają Twój mózg, przez co zamiast rozpocząć na totalnym luzie wychodzisz na środek totalnie zestresowany.

SZKLANKA JEST DO POŁOWY PEŁNA

Mówi się, że optymiści mają w życiu łatwiej. Być może dlatego, że typowe nakręcanie się zastępują wyrażeniami: jakoś to będzie czy jeszcze lepszym: dam sobie radę. Nie zawsze łatwo (szczególnie osobom leworęcznym) jest być pozytywnie nastawionym do świata. Ale nad tą cechą można pracować stwarzając odpowiednie warunki.

Celem takiej pracy jest odpowiednie przygotowanie. Nie znam nikogo, kto odniósł sukces w swoim życiu chowając się za słowami: To na pewno się nie uda, Nie dam rady, Nie mam odpowiedniego doświadczenia. Powtarzaj sobie w kółko tego typu frazesy i jestem przekonany, że w nie uwierzysz. A przy okazji przekonasz do nich społeczeństwo. Nie znam ludzi, którzy chcieliby pomóc komuś w budowaniu spektakularnej porażki. Znam za to wielu, którzy mogą pomóc, gdy wierzysz w swój sukces.

POZYTYWNE NASTAWIENIE

Lubię sobie powtarzać, że większość egzaminów, do których przystępowałem, zdałem dzięki pozytywnemu nastawieniu. Z drugiej strony nigdy nie lubiłem słuchać ludzi stojących przed salą i narzekających, że nic nie potrafią. Nigdy im nie wierzyłem, ale zawsze zdumiewało mnie, dlaczego oni sabotują swój własny mózg, nakręcają go i wpajają mu, że faktycznie nic nie potrafią.

Gdy szedłem na egzamin na uszach miałem muzykę, a w głowię obraz zdanego egzaminu. Technikę tę stosuję do dzisiaj, gdy czeka mnie jakiekolwiek wyzwanie, które wzbudza mój stres. Polecam ją również Tobie:

NAGRAJ NA ODTWARZACZ MP3, TELEFON LUB INNE URZĄDZENIE TWOJĄ ULUBIONĄ MUZYKĘ.

WYJDŹ WCZEŚNIEJ Z DOMU ZE SŁUCHAWKAMI NA USZACH.

Idąc na miejsce, w którym czeka na Ciebie wyzwanie słuchaj muzyki i wizualizuj sobie swój sukces. Sytuacja, którą sobie wyobrazisz ma podnieść Ciebie na duchu, wzbudzić pozytywne emocje związane z tą sytuacją. Może być w stu procentach absurdalna.

Przed każdym wystąpieniem publicznym, przed którym odczuwam stres włączam sobie ulubione utwory i wyobrażam tłum ludzi, którzy mnie słuchają. Wyobrażam sobie siebie mówiącego w rytm muzyki, podrygującego w jej takt. Wyobrażam sobie, jak tłum uśmiecha się do mnie, faluje w rytmie dźwięków, jedna pani nuci sobie pod nosem (wciąż mnie słuchając), pan w czwartym rzędzie kiwa głową zgadzając się z tym, co mówię. Gdy opowiadam żart, cała sala pęka ze śmiechu turlając się między krzesłami. Gdy zadaję pytanie wszyscy zgłaszają się do odpowiedzi, wyrywają, wstają ze swoich miejsc.

Nawet teraz, pisząc te słowa, na mojej twarzy pojawia się uśmiech. I zaczynam podobnie myśleć o Kieracie. Zadowolony z życia, w rytm muzyki, idę po górach z rozwalonym butem. Obok mnie idą wspaniali, nie bojący się niczego kumple. I wszyscy docieramy do mety.

Pozytywne nastawienie to jednak nie klucz do sukcesu. Jeśli nie będziesz odpowiednio przygotowany do swojej prezentacji lub innego celu, który chcesz osiągnąć, to samo pozytywne nastawienie nie uratuje Ci tyłka.

KAŻDY MA SWÓJ KIERAT. I KAŻDY MOŻE SWÓJ KIERAT POKONAĆ. WIELE ZALEŻY OD NASTAWIENIA.


55
 
Grzegorz Turniak – książki
 

Ludzie postrzegani jako mili mają większe szanse na sukcesy zawodowe, rzadziej się rozwodzą, są zdrowsi. I z całą pewnością rzadziej dostają łatki „trudnych”.

1. Wyrażaj autentyczne zainteresowanie nimi i ich sprawami
To lepsze niż starać się wzbudzić ich zainteresowanie sobą.
2. Mów szczere komplementy.
3. Odzwierciedlaj
Naśladuj mowę ciała i sposób mówienia swoich rozmówców. Okaż, że rozumiesz ich uczucia i słyszysz, co do ciebie mówią.
4. Wykorzystuj tzw. efekt Franklina: ludzie cię polubią, jeśli będą mogli wyświadczyć ci drobną
przysługę

Benjamin Franklin pożyczył kiedyś celowo książkę od nieżyczliwego mu członka legislatury stanowej Pensylwanii, na którego poparciu mu zależało. Ta przysługa spowodowała, że antagonista zamienił się w sprzymierzeńca. „Ten, kto raz wyświadczy wam uprzejmość, będzie bardziej chętny, by znowu wam pomóc, niż ten, któremu sami pomogliście” – zanotował Franklin. Jego obserwacje potwierdziły w latach 60. XX w. eksperymenty psychologiczne Johna Jeckera i Davida Landy’ego.
5. Od czasu do czasu popełniaj drobne błędy,  aby nie uchodzić za perfekcjonistę
Elliot Aronson opisał zjawisko tzw. efektu potknięcia, który sprawia, że okazjonalne niezręczności mogą poprawić notowania towarzyskie.
6. Pamiętaj o zjawisku, któremu nadano nazwę „spontaniczne przeniesienie cech” i mów o innych raczej dobrze (albo wcale).
Nie obgaduj, bo gdy o kimś mówisz, słuchający bezwiednie kojarzy cię z wymienianymi cechami. Mówiąc o bliźnich dobrze, będziesz postrzegany jako osoba sympatyczna. Jeśli natomiast będziesz
na nich narzekał i wytykał ich wady, ryzykujesz, że inni nieświadomie przypiszą je tobie. Wyjątek: jeśli plotkujesz z X o Y i macie na jego temat podobne zdanie (nawet złe!), to ta „jedność opinii” spowoduje, że mocniej się polubicie.
 

Prowadzenie wykładu:

Kiedy ktoś mówi pytanie warto je powtórzyć jeszcze raz żeby było na nagraniu.
Mieć jedno przesłanie w prezentacji, nie więcej niż jedno przesłanie!! I trzymać się tego przesłania.
Otworzyć prezentację pytaniem (ang. a hook) – czy jesteście zainteresowani handlem automatycznym??
Nie guzdrać się!
Opowiadać historie, swoje historie.
Dont tell me, show me.
Zaskakiwać w prezentacji!!! Wzbudzić ciekawość! Story arc. Break patterns.
Mówić o sobie. Zbudować wspólny grunt z ludźmi do których się mówi. Znaleźć rzeczy które wszyscy rozumieją na sali.
Książka “Made to Stick”  
Nigdy nie czytać slajdów na głos podczas prezentacji!!!!
Auto HotKey Scripts = zajebiste do pokazywania kodu krok po kroku!!!!!!!!
Mieć wodę, mówić na głos pytania z sali żeby były na nagraniu.
Jeśli jest się dobrze przygotowanym to nerwy są mniejsze, relax i oddychać głęboko i śmiać się przed i w trakcie prezentacji. Zagdać do audytorium przed prezentacją, złapać kontakt z nimi. Pamiętać, że audytorium jest ze mną, chcą wysłuchać mnie.
Korzystać z pauzy w głosie. 
Przed prezentacją zjeść coś lekkiego i się wyspać + sauna może być 😉
http://wiktorniedzicki.pl/sztuka-prezentacji/
http://www.bedacmlodymlekarzem.pl/2017/05/sztuka-autoprezentacji-od-studenta-do-profesora/
Błędy:

Za wolno
Na początku byłeś spięty
yyy noooo – nie dopuszczalne
Zawieszasz głos, robisz to ładnie, ale za często
Rozumiem, że ta prezentacja nie miała limitu czasowego, ale strasznie Ci się wydłużyła
Za bardzo lakonicznie omówiłeś kod
Momentami mało profesjonalne słowa
Postawa podczas prezentacji bardzo dobra
Nie możesz robić prezentacji po 30h dniu pracy z małą ilością snu